Qigong

Qigong, Geleneksel Çin Tıbbına, Tao ve Zen öğretilerinin uygulamalarına dayanan kadim bir yöntemdir. Bedensel, Zihinsel, Ruhsal sağlık için, bedensel hareketler, nefes ve meditasyonu kullanılan bir disiplindir. Qigong çalışmaları hareketli meditasyonu, yavaş akan koordine hareketleri, derin ritmik nefes almayı ve sakin bir meditatif zihinsel durumu içerir.

“Qi” kelime anlamı olarak yaşamsal enerji anlamını taşımaktadır.  Gong ise geliştirme, uygulama, pratik ya da yöntem anlamına gelmektedir.  Qigong’a kısaca “Yaşam Enerjisini Geliştirme Pratikleri” diyebiliriz ancak bu çevirinin çalışmanın değerini anlatmaya yetmediğini de belirtmeliyiz.

İnsan minyatür evrendir ve makro evrenin enerjilerini taşır. Qigong, kişinin kendi özüyle, evren arasındaki birlik halini deneyimleyebilmesini sağlayan, kalbin ve zihnin gelişimini sağlayan uygulamalar bütünüdür. Bu şekilde anlatmak çalışmanın değerini daha iyi ortaya koyacaktır. Bu çalışmanın ne olduğunu anlamanın en değerli yolunun ise deneyimlemek olduğunu da belirtmek gerekir.

Seanslarda farklı Qigong hareket serileri ve pratikleri uygulanmaktadır.

Qigong ile ilgili uygulamalarımızın kaynakları şöyledir:

  • 2015, Lee Holden, Modern Qigong
  • 2016, 13. Soy Sahibi Grandmaster Fu Wei Zhong, Emei Qigong Okulu (Wuji Gong Formu, Şifa Sesleri, Şifa Aktarımı Uygulamaları)
  • 2017, Cem Şen, Cem Şen Eğitimleri (Yi Jin Jing, Fang Song Gong, Xin Shen Zhang Fa, Nei Gong formları)